program

5.00-10.00pm
 

Bridget Gamble AMPA:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Bridget Gamble AMPA:

kensington st:

live music

6.00-10.00pm
 

Krissanu Mahatumaratana, Adam Katz, Kwan Chemscripong, Sharon Sanders, AIT: Vital Spark

henrietta st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Krissanu Mahatumaratana, Adam Katz, Kwan Chemscripong, Sharon Sanders, AIT:

Vital Spark

henrietta st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

AMPA : AMPA Dance & Performances

all locations: dance & performance

5.00-10.00pm
 

AMPA :

AMPA Dance & Performances

all locations:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Amy Fredes & Sean Blampain AMPA:

queen st: live music

5.00-10.00pm
 

Amy Fredes & Sean Blampain AMPA:

queen st:

live music

5.00-10.00pm
 

Andrew May : SALT

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Andrew May :

SALT

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Anna Nguyen: Vigil Light

little queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Anna Nguyen:

Vigil Light

little queen st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Ash Coates: Mycolinguistics

chippendale green: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Ash Coates:

Mycolinguistics

chippendale green:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Astrix Little:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

Astrix Little:

oconnor st:

live music

5.00-10.00pm
 

AMPA: Ballroom

teggs ln: dance & performance

5.00-10.00pm
 

AMPA:

Ballroom

teggs ln:

dance & performance

6.00-10.00pm
 

Bel Campbell & Joe Radford: Many Hands Make Light

teggs ln: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Bel Campbell & Joe Radford:

Many Hands Make Light

teggs ln:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Benjamin Bleyerveen:

balfour st: live music

5.00-10.00pm
 

Benjamin Bleyerveen:

balfour st:

live music

5.00-10.00pm
 

Beric Henderson: The Eternal Garden

dick st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Beric Henderson:

The Eternal Garden

dick st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Bernadette Smith: Changing Shore

dick st: art & light installations

6.00-10.00pm
 

Bernadette Smith:

Changing Shore

dick st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Beth Radford & Steven Bai: Eleven

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Beth Radford & Steven Bai:

Eleven

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Botch House:

henrietta st: live music

5.00-10.00pm
 

Botch House:

henrietta st:

live music

5.00-10.00pm
 

Brenna Dowling: Spirit

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Brenna Dowling:

Spirit

balfour st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Bronwyn Mehan, Emily Twomey, Bettina Kaiser, Maree Cunnington: Freewheeling

dick st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Bronwyn Mehan, Emily Twomey, Bettina Kaiser, Maree Cunnington:

Freewheeling

dick st:

interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Caitlin Fargher: Water, Water Everywhere

teggs ln: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Caitlin Fargher:

Water, Water Everywhere

teggs ln:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Candice Hodik: Spirit

queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Candice Hodik:

Spirit

queen st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chantelle Coutinho: Water Spirits

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chantelle Coutinho:

Water Spirits

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chloe Lamberton: Spirit

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chloe Lamberton:

Spirit

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chris Bosse: Digital Origami Monkeys

dick st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Chris Bosse:

Digital Origami Monkeys

dick st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

CLYPSO:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

CLYPSO:

oconnor st:

live music

5.00-9.30pm
 

DanceKool: Lifting your sprits through music & dance

chippendale green: dance & performance

5.00-9.30pm
 

DanceKool:

Lifting your sprits through music & dance

chippendale green:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Daniel French-Wollen: Misplaced Paradise

dick st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Daniel French-Wollen:

Misplaced Paradise

dick st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Danny Gardener - Live Poets: Words on the Wall: Echoes and Ink

henrietta st: dance & performance

5.00-10.00pm
 

Danny Gardener - Live Poets:

Words on the Wall: Echoes and Ink

henrietta st:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

David Brophy: High Line

little queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

David Brophy:

High Line

little queen st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Deborah Cameron, UTS Faculty of Design/Animation: Spirit

little queen st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Deborah Cameron, UTS Faculty of Design/Animation:

Spirit

little queen st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Didier Lau: Orb

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Didier Lau:

Orb

chippendale green:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Dominique Hage & Hepa Taahi: Veins

balfour st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Dominique Hage & Hepa Taahi:

Veins

balfour st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Elia Bosshard: Long Walk Diva

queen st: dance & performance

5.00-10.00pm
 

Elia Bosshard:

Long Walk Diva

queen st:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Elizabeth Gervay - Tree Veneration Society: The Boobie Trap

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Elizabeth Gervay - Tree Veneration Society:

The Boobie Trap

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Hugh Kennedy & Emila Yang : Ectoplasma

little queen st: interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Hugh Kennedy & Emila Yang :

Ectoplasma

little queen st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Emma Anastasio: Love will light up your world

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Emma Anastasio:

Love will light up your world

chippendale green:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Eunjoo Jang: Unknown Vista

kensington st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Eunjoo Jang:

Unknown Vista

kensington st:

interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Fergal Hanley: Vizamp

dick st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Fergal Hanley:

Vizamp

dick st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Gang of Brothers:

balfour st: live music

5.00-10.00pm
 

Gang of Brothers:

balfour st:

live music

5.00-10.00pm
 

Gemma Montanaro: Medusozoa

queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Gemma Montanaro:

Medusozoa

queen st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Georgia Wilson : Beautifully Neglected

dick st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Georgia Wilson :

Beautifully Neglected

dick st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

GOLDHEIST:

balfour st: live music

5.00-10.00pm
 

GOLDHEIST:

balfour st:

live music

5.00-10.00pm
 

Heimanu:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

Heimanu:

oconnor st:

live music

5.00-10.00pm
 

Hip Hop AMPA:

teggs ln: live music

5.00-10.00pm
 

Hip Hop AMPA:

teggs ln:

live music

6.00-10.00pm
 

Hugh Kennedy & Emila Yang: Ectoplasma

little queen st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Hugh Kennedy & Emila Yang:

Ectoplasma

little queen st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Human Movement:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

Human Movement:

oconnor st:

live music

5.00-10.00pm
 

Hyun-Hee Lee: Wishes

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Hyun-Hee Lee:

Wishes

kensington st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Imogen McCluskey: Retina

kensington st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Imogen McCluskey:

Retina

kensington st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Jacqueline Molina: The Garden

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Jacqueline Molina:

The Garden

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Jaiden Lilleth: The Castle Shibari

kensington st: dance & performance

5.00-10.00pm
 

Jaiden Lilleth:

The Castle Shibari

kensington st:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Jana Aveling & Kartik Kunasegaran:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Jana Aveling & Kartik Kunasegaran:

kensington st:

live music

5.00-10.00pm
 

Jana Aveling & Kartik Kunasegaran:

dick st: live music

5.00-10.00pm
 

Jana Aveling & Kartik Kunasegaran:

dick st:

live music

5.00-9.30pm
 

Jayanto: Spiritual Garland Workshop

kensington st: workshops

5.00-9.30pm
 

Jayanto:

Spiritual Garland Workshop

kensington st:

workshops

5.00-10.00pm
 

Jennie Feyen: Reawaken

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Jennie Feyen:

Reawaken

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Joel Cunningham: Harmonic Hallucinations 2

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Joel Cunningham:

Harmonic Hallucinations 2

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Kang Chen: Particle Skull

teggs ln: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Kang Chen:

Particle Skull

teggs ln:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Katcha Music:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Katcha Music:

kensington st:

live music

5.00-10.00pm
 

Kayla Carter AMPA:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

Kayla Carter AMPA:

all locations:

live music

6.00-10.00pm
 

Keorattana Luangrathrajasombat: Singularity

little queen st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Keorattana Luangrathrajasombat:

Singularity

little queen st:

interactive art & video

6.00-10.00
 

Kimberley Bianca: KaleidOk

balfour st: interactive art & video

6.00-10.00
 

Kimberley Bianca:

KaleidOk

balfour st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Kimberly Bianca: KaleidOk

balfour st: interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Kimberly Bianca:

KaleidOk

balfour st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

King Colour:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

King Colour:

kensington st:

live music

5.00-10.00pm
 

Levi Fletcher - Olsen Fletcher Fabrication: Light Soul

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Levi Fletcher - Olsen Fletcher Fabrication:

Light Soul

balfour st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Michael Hill & Indigo Hanlee, Lightwell: Out in the Dark

dick st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Michael Hill & Indigo Hanlee, Lightwell:

Out in the Dark

dick st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Linda Sok: Aurora

henrietta st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Linda Sok:

Aurora

henrietta st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Liz Ellis AMPA:

queen st: live music

5.00-10.00pm
 

Liz Ellis AMPA:

queen st:

live music

5.00-10.00pm
 

Lux Eterna: Postquam Terrae

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Lux Eterna:

Postquam Terrae

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Lyn Balzer & Tony Perkins: Strange Sprits

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Lyn Balzer & Tony Perkins:

Strange Sprits

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Madame Wu & Elise Graham:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Madame Wu & Elise Graham:

kensington st:

live music

5.00-10.00pm
 

Mark Woszczalski: Chemiluminescent Sunset

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Mark Woszczalski:

Chemiluminescent Sunset

balfour st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Melita Lumanto: Optical Illusion Floating Fire Pit

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Melita Lumanto:

Optical Illusion Floating Fire Pit

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Melody Brunton: Spirit

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Melody Brunton:

Spirit

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Mengjia Li: Shadow Game

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Mengjia Li:

Shadow Game

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Mestre Jeronimo:

queen st: live music

5.00-10.00pm
 

Mestre Jeronimo:

queen st:

live music

6.00-10.00pm
 

Michail Mathioudakis & William Tran: Nature Boy

all locations: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Michail Mathioudakis & William Tran:

Nature Boy

all locations:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Miho Watanabe: Petbottle & Energy Tree

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Miho Watanabe:

Petbottle & Energy Tree

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Nadia Hernandez: Mural

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Nadia Hernandez:

Mural

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Natalie Cheney: Sydney's Smallest Gallery

little queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Natalie Cheney:

Sydney's Smallest Gallery

little queen st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Nena Salobir: Self Portrait in Society

kensington st: workshops

5.00-10.00pm
 

Nena Salobir:

Self Portrait in Society

kensington st:

workshops

6.00-10.00pm
 

Nicolas Nalbandian: CTRL+SHIFT

dick st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Nicolas Nalbandian:

CTRL+SHIFT

dick st:

interactive art & video

5.00-9.30pm
 

Nicole Kelly: PRINTemps Workshop

oconnor st: workshops

5.00-9.30pm
 

Nicole Kelly:

PRINTemps Workshop

oconnor st:

workshops

7.45-8.00pm
 

Nicky Ginsberg Festival Director, Lord Mayor Clover Moore & Dr Stanley Quek, Executive Chairman of Greencliff Realty: Opening Address

kensington st: opening address

7.45-8.00pm
 

Nicky Ginsberg Festival Director, Lord Mayor Clover Moore & Dr Stanley Quek, Executive Chairman of Greencliff Realty:

Opening Address

kensington st:

opening address

7.00-7.15pm
 

Nicky Ginsberg Festival Director & Lord Mayor Clover Moore : Opening Address

balfour st: opening address

7.00-7.15pm
 

Nicky Ginsberg Festival Director & Lord Mayor Clover Moore :

Opening Address

balfour st:

opening address

5.00-10.00pm
 

Peasant Moon:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

Peasant Moon:

all locations:

live music

5.00-10.00pm
 

Polhov:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

Polhov:

oconnor st:

live music

5.00-10.00pm
 

Ropafadzo Foya & Jovina Hans: Spirit

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Ropafadzo Foya & Jovina Hans:

Spirit

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Ryszard Dabek & John Encarnacao: The Other Side

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Ryszard Dabek & John Encarnacao:

The Other Side

kensington st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Sai & Delia: Hello World

balfour st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Sai & Delia:

Hello World

balfour st:

interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Sarah Carter-Jenkins: Monomyth

kensington st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Sarah Carter-Jenkins:

Monomyth

kensington st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Sarah Eddowes: Moving Painting

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Sarah Eddowes:

Moving Painting

balfour st:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

Sarah Emery: Alusine

kensington st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Sarah Emery:

Alusine

kensington st:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Sarah Parkin:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

Sarah Parkin:

all locations:

live music

5.00-10.00pm
 

Savannah Stimson: Conversation

queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Savannah Stimson:

Conversation

queen st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Scatterbrain & Seduna:

oconnor st: live music

5.00-10.00pm
 

Scatterbrain & Seduna:

oconnor st:

live music

5.00-10.00pm
 

Shamanic:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Shamanic:

kensington st:

live music

6.00-10.00pm
 

Shavaurn Hanson: Post- Painterly Test Pattern

all locations: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Shavaurn Hanson:

Post- Painterly Test Pattern

all locations:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Shirley Zheng: Huge Cobweb

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Shirley Zheng:

Huge Cobweb

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Siuyi Ting: Abundance

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Siuyi Ting:

Abundance

balfour st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Multiple Artists - Curated by Scott Marsh & Philippa Louey: Spirit Graffiti Wall

oconnor st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Multiple Artists - Curated by Scott Marsh & Philippa Louey:

Spirit Graffiti Wall

oconnor st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Spirit Level, The Old Rum Store:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Spirit Level, The Old Rum Store:

kensington st:

live music

5.00-10.00pm
 

Stephanie Shehata & Rosa Arcaya: Transforium

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Stephanie Shehata & Rosa Arcaya:

Transforium

kensington st:

art & light installations

6.00-10.00
 

Miguel Valenzuela, SYNC Collective: Lightbox: Aura and the equinox

chippendale green: interactive art & video

6.00-10.00
 

Miguel Valenzuela, SYNC Collective:

Lightbox: Aura and the equinox

chippendale green:

interactive art & video

5.00-10.00pm
 

Sze Hin Lee & Carol Tong: Slice of Life

little queen st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Sze Hin Lee & Carol Tong:

Slice of Life

little queen st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Szymon Dorabialski: Vlad's Escape

kensington st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Szymon Dorabialski:

Vlad's Escape

kensington st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

The Glamma Rays:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

The Glamma Rays:

all locations:

live music

5.00-10.00pm
 

Japan Foundation: Tokyo

teggs ln: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Japan Foundation:

Tokyo

teggs ln:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

The Runaway Houses:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

The Runaway Houses:

all locations:

live music

5.00-10.00pm
 

The Sydney Flamenco Studio - Chachy Penalver, Greg Alfonzetti, Byron Marks: The House of Presence

little queen st: dance & performance

5.00-10.00pm
 

The Sydney Flamenco Studio - Chachy Penalver, Greg Alfonzetti, Byron Marks:

The House of Presence

little queen st:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Theatrical Perfomance AMPA:

kensington st: live music

5.00-10.00pm
 

Theatrical Perfomance AMPA:

kensington st:

live music

5.00-9.30pm
 

Tracy Luff: Little Lights Workshop

chippendale green: workshops

5.00-9.30pm
 

Tracy Luff:

Little Lights Workshop

chippendale green:

workshops

5.00-10.00pm
 

Tree Veneration Society: Shadow Tree

balfour st: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Tree Veneration Society:

Shadow Tree

balfour st:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Tree Veneration Society: Listening Tree

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Tree Veneration Society:

Listening Tree

chippendale green:

art & light installations

6.00-10.00pm
 

TuneArt and Phondupe: The Beat

little queen st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

TuneArt and Phondupe:

The Beat

little queen st:

interactive art & video

8.00-10.00pm
 

UTS Fashion X Julian Roberts: Subtraction Cutting UTS Fashion

all locations: dance & performance

8.00-10.00pm
 

UTS Fashion X Julian Roberts:

Subtraction Cutting UTS Fashion

all locations:

dance & performance

5.00-10.00pm
 

Vaz Des:

all locations: live music

5.00-10.00pm
 

Vaz Des:

all locations:

live music

6.00-10.00pm
 

Victoria McCall: CARNIVAL

queen st: interactive art & video

6.00-10.00pm
 

Victoria McCall:

CARNIVAL

queen st:

interactive art & video

5.00-9.30pm
 

Work-shop & Nauti Studios: Neon Life Drawing Workshop

little queen st: workshops

5.00-9.30pm
 

Work-shop & Nauti Studios:

Neon Life Drawing Workshop

little queen st:

workshops

5.00-10.00pm
 

Xiaolei Tan: Spirit

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Xiaolei Tan:

Spirit

chippendale green:

art & light installations

5.00-10.00pm
 

Yi Dun Zhang: Dream Bridge

chippendale green: art & light installations

5.00-10.00pm
 

Yi Dun Zhang:

Dream Bridge

chippendale green:

art & light installations